Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy, czyli nawilżacz idealny

Kwas hialuronowy, czyli nawilżacz idealny – właściwości i zastosowanie

Każdy, kto choć w minimalnym stopniu interesuje się pielęgnacją, słyszał o kwasie hialuronowym. Nie każdy jednak zna wszystkie jego zalety i zastosowania. Specjalnie dla Was postanowiliśmy pokrótce scharakteryzować tę cenną substancję aktywną i pokazać Wam, ile ma w sobie korzystnych dla naszego wyglądu właściwości i jak działa. W końcu po części składamy się z kwasu hialuronowego. 😉

Krótka charakterystyka kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy to jedna ze składowych naszej skóry. Występuje również w mazi stawowej, ciele szklistym oka (dlatego jest jednym z komponentów płynu do soczewek) oraz w ścianach naczyń krwionośnych. Należy do tak zwanego NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego, który odpowiada za optymalne nawilżenie naskórka. Posiada silne właściwości higroskopijne, dzięki którym jest w stanie gromadzić ogromne ilości wody w strukturze skóry oraz chronić przed jej uciekaniem i parowaniem. To właśnie kwas hialuronowy odpowiada za optymalny poziom nawilżenia tkanki skórnej. Niestety, wraz z wiekiem – po ok. 25. roku życia – maleje jego ilość w skórze, co ma silny wpływ na jej kondycję i wygląd. Z czasem epiderma traci elastyczność, jędrność, miękkość i gęstość, staje się wiotka, pełna zmarszczek i wrażliwsza na czynniki zewnętrzne. To główne konsekwencje zmniejszania się ilości kwasu hialuronowego w skórze. W okolicy 80. roku życia jego stężenie w tkance niemal całkowicie zanika. Jego ilość zmienia się też w zależności od sezonu – na przykład latem jest go znacznie mniej, prowadząc do fotostarzenia się skóry.

Czy wiesz, że każdego dnia tracimy około 5 gramów kwasu hialuronowego, który jest zastępowany nowymi zsyntetyzowanymi cząsteczkami?

Kwas hialuronowy – jak działa i jakie ma właściwości?

Od lat są prowadzone liczne badania nad właściwościami kwasu hialuronowego i jego wpływem na skórę. Przede wszystkim ze względu na właściwości higroskopijne, potrafi wiązać wodę i przenosić ją do głębszych warstw tkanki. Najczęściej w składach kosmetyków znajdziemy kwas hialuronowy w stabilnej postaci hialuronianu sodu – w niektórych z nich łączy się jego różne formy strukturalne, by działał wieloaspektowo na skórę. Jest w pełni bezpieczny dla organizmu – nie powoduje podrażnień ani reakcji alergicznych. Nie jest też fotouczulający, więc można go stosować o każdej porze roku.

W kosmetyce wykorzystuje się trzy formy strukturalne kwasu hialuronowego, które rozróżnia długość łańcucha molekularnego, czyli:

  • niskocząsteczkowy (LMW) – najlepiej przenika do wnętrza skóry, gwarantując mocne i długotrwałe nawodnienie i nawilżenie. Dodatkowo stanowi promotor przenikania do tkanki innych substancji czynnych;
  • średniocząsteczkowy – działa nawadniająco i nawilżająco na powierzchni skóry, dość krótkotrwale;
  • wielkocząsteczkowy (HMW) – tworzy na naskórku cienką warstwę półprzepuszczalną niedopuszczającą do uciekania wilgoci z komórek skóry (TEWL), a zabezpieczająca ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, jak toksyny, zanieczyszczenia czy bakterie.

Jakie są jeszcze właściwości kwasu hialuronowego? To substancja, która między innymi:

  • przywraca sprawność naturalnej barierze ochronnej skóry;
  • pomaga w utrzymaniu optymalnego nawilżenia skóry w niekorzystnych warunkach – w klimatyzowanym bądź ogrzewanym pomieszczeniu, po długim locie samolotem;
  • pobudza produkcję kolagenu i elastyny, zwiększając napięcie tkanki;
  • chroni komórki skóry przed wolnymi rodnikami przyspieszającymi jej starzenie się;
  • wygładza naskórek i przywraca mu promienny blask;
  • redukuje widoczność drobnych zmarszczek i bruzd;
  • zmniejsza skłonność skóry do podrażnień;
  • pomaga w redukcji cieni pod oczami.

Zabiegi z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to jeden z najpopularniejszych składników wielu formuł kosmetyków drogeryjnych, luksusowych oraz dermokosmetyków. Czy wiesz jednak, że tej substancji chętnie używa się również w medycynie estetycznej? Wykorzystuje się ją w kilku zabiegach delikatnie poprawiających urodę.

Za pomocą kwasu hialuronowego można wykonać na przykład:

Powiększanie i modelowanie ust to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów medycyny estetycznej. Gwarantuje uwypuklenie warg, zwiększenie ich objętości, między innymi zmniejszając dysproporcje między górną a dolną bądź ich asymetrię. Iniekcja ust preparatem z kwasem hialuronowych daje efekty niemal natychmiast. Niedługo po zabiegu zauważalne jest nawilżenie warg i ich zaróżowienie. Usta wydają się od razu powiększone, ale jest to spowodowane pojawieniem się drobnych opuchnięć i obrzęków. Aby kwas hialuronowy naturalnie rozszedł się po wargach, a opuchlizna zeszła, dając pożądany rezultat, musimy poczekać około 2 tygodni. Sam efekt powiększenia i modelowania utrzymuje się nawet przez pół roku do roku – warto wykonać uzupełnianie preparatem co 3-4 miesiące, ale nie jest to koniecznością.

Jeszcze dłużej utrzymują się efekty wypełniania zmarszczek i bruzd kwasem hialuronowym (m.in. kurzych łapek, lwich zmarszczek, bruzd nosowo-wargowych) – od roku do nawet dwóch lat!

Zachęcamy do zachowania młodości oraz pięknego i zdrowego wyglądu – na zabiegi zapraszamy do naszego salonu. Przekonajcie się o niezrównanej sile kwasu hialuronowego… na własnej skórze! 😉

Udostępnij