Mezoterapia

Mezoterapia igłowa – na czym polega i jakie daje efekty?

Jeśli chcesz zachować młodość skóry na długie lata, zwykła pielęgnacja kosmetykami może nie wystarczyć. Co zatem jeszcze robić, by skutecznie zahamować starzenie się tkanki skórnej? Na pomoc przychodzi mezoterapia igłowa. Na czym polega i jakich w zasadzie efektów można się po niej spodziewać? O wszystkim dowiesz się z naszego artykułu.

Mezoterapia igłowa – na czym polega, jakie i kiedy daje efekty?

Jeśli zastanawiasz się nad tym zabiegiem, dobrze, byś najpierw poznała jego przebieg i efekty, jakie daje. Mezoterapia igłowa służy do wprowadzenia w skórę za pomocą wkłuć i iniekcji substancji poprawiających kondycję tkanki. Kompleks składników, zwany koktajlem, jest dobierany w zależności od potrzeb skóry. Jakie związki mogą być przekazywane tkance wraz z nakłuwaniem? Są to między innymi:

  • witaminy,
  • kwas hialuronowy,
  • krzemionka organiczna,
  • aminokwasy,
  • mikro- i makroelementy,
  • ekstrakty roślinne, np. z karczocha, wąkroty azjatyckiej.

Mieszanki substancji wprowadzone poprzez iniekcje dają zazwyczaj natychmiastowe efekty. Jednak najlepsze i najtrwalsze rezultaty pojawią się dopiero po kilku zabiegach (zaleca się minimum trzy w dwu-trzytygodniowych odstępach). Czy wkłuwania bolą? Może nie należą do najprzyjemniejszych, ale nie są bardzo bolesne i dokuczliwe. Wykonuje się je zawsze w warunkach aseptycznych i pod znieczuleniem, nie tylko w przypadku osób z niskim progiem wrażliwości. Warto dodać, że pojedynczych wkłuć w jednej sesji jest od kilkudziesięciu do kilkuset. Do iniekcji używa się między innymi strzykawek, stempli, pistoletu bądź derma rollera, a po zabiegu – w celu lepszego rozprowadzenia substancji aktywnych w strukturze skóry – jest stosowany delikatny masaż. Samą technikę wkłuwania dobiera się do potrzeb skóry i oczekiwanych efektów.

Uwaga! Po zabiegu mezoterapii igłowej mogą pojawić się zaczerwienienia, a niekiedy siniaki – to normalne reakcje skóry na iniekcje.

Jakie efekty daje mezoterapia igłowa? To zabieg, który między innymi:

  • regeneruje skórę i pobudza ją do odnowy;
  • stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastynowych, ujędrniając i uelastyczniając skórę;
  • poprawia mikrokrążenie podskórne;
  • stabilizuje pracę gruczołów łojowych, hamując nadmierne wydzielanie sebum;
  • spłyca i zmniejsza zmarszczki;
  • przywraca skórze optymalny poziom nawilżenia;
  • rozświetla cerę i poprawia jej koloryt;
  • hamuje powstawanie wolnych rodników przyspieszających starzenie się skóry;
  • świetnie wspomaga walkę z cellulitem;
  • wzmacnia włosy i zmniejsza ich wypadanie – mezoterapia igłowa sprawdza się w leczeniu łysienia.

Jak widzisz, zabieg niesie ogromne korzyści dla kondycji skóry. Przydaje się zarówno w pielęgnacji twarzy, szyi, jak i ciała (szczególnie skłonnego do cellulitu) oraz włosów.

Jak często wykonywać mezoterapię igłową?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, mezoterapia igłowa nie jest pojedynczym zabiegiem. Aby była skuteczna i przynosiła pożądane rezultaty, musi być wykonana w serii. Zaleca się minimum trzy zabiegi, do maksimum siedmiu. Przerwy pomiędzy wizytami powinny wynieść co najmniej dwa tygodnie. Należy pamiętać, by ponawiać cykle – tylko w ten sposób zachowa się wysoki poziom skuteczności mezoterapii przez dłuższy czas. Jeśli zależy nam na widocznych długotrwałych efektach przeciwstarzeniowych, zabieg musi być powtarzany – 1 zabieg podtrzymujący co kilka miesięcy. Rezultaty mogą się wówczas utrzymywać nawet do 3 lat! Serie pomoże dobrać specjalistka w salonie kosmetycznym.

Skutki uboczne mezoterapii igłowej i przeciwwskazania

Mezoterapia igłowa, jak wszystkie inne zabiegi, nie jest wolna od skutków ubocznych. Chociaż do iniekcji używa się kilku substancji aktywnych o jak najniższym stopniu alergizującym, to w skrajnych przypadkach może dojść do delikatnych reakcji uczuleniowych. Objawiają się one zazwyczaj rumieniem i nie są dokuczliwe ani trwałe – utrzymują się do kilku godzin. Drugim skutkiem ubocznym mezoterapii igłowej są drobne siniaki i krwiaki, szczególnie, jeśli przed zabiegiem zastosuje się leki przeciw krzepliwości krwi, jak aspiryna. Bardzo rzadko dochodzi również do niewielkich obrzęków. Mimo wszystko, mezoterapia jest wyjątkowo bezpiecznym zabiegiem inwazyjnym. Czy są jakieś jej przeciwskazania?

Z zabiegu powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie są też wskazane osobom z chorobami nowotworowymi, a także stale przyjmującym leki przeciwzakrzepowe, posiadającym stany zapalne bądź opryszczkę oraz uczulenie na dany składnik wstrzykiwanego koktajlu.

Udostępnij